Teşekkürler N11

Teşekkürler n11

Düğünden hemen sonraydı. Hatta önceki yazımda sizlere ” yeni hayat, yeni bilgisayar, yeni ev… ” şeklinde paylaşmıştım. Heh işte o günlerden hemen bir ardına aldığım bilgisayar ile ilgili macera başladı.Haydi gelin neler olmuş hep birlikte bakalım…

Uzun araştırmalar sonucu ülkemizdeki ekonomik durumun pek içler açısı olmadığından mecbursun ya ikinci el ya da teşhir ürünü almaya. Bizde e-ticaret devi N11 üzerinde uygun fiyatlı bizim işimizi görecek bir bilgisayar aramaya başladık. Bir kaç gün araştırdıktan sonra N11 üzerinden karşımıza ” GURİNDİG GNB 1443 A1 B8 NOTEBOOK LAPTOP (TEŞHİR) ” başlık ile karşılaştık. Bende eşimde öncesinde beyaz eşya magazasında çalıştığımız için ürünün mağazada sergilemiş ancak satılmamış ve uygun fiyata satışa çıkmış olarak düşündük sonrasında işimizi göreceği için satın aldık.

Satın alma işlemlerinin ardından nihayet ürün elimize ulaştı ve bizim heyecanlı bekleyişimiz sona erdi diye düşünürken ürünü açar açmaz ürünün faturasız olduğunu ve ” teşhir ” ürünü değil kullanılmış bir bilgisayar olduğunu öğrendik.

Satıcı firma ile N11 üzerinden irtibata geçtiğimiz zaman ürünün ikinci el ürün olduğunu ve bu sebepten faturasının olmadığını belirtti. Bunun üzerine bizde ürünü geri vermek için iade talebi oluşturduk. Firma hatalı olduğu için ürünün iade talebini kabul etti. Ancak bizim uşengeçliğimiz sebebi ile ürünü kusuru ile kabullendik.

Aradan bir ay geçti geçmedi ürün ilk açılışta düğmeye basar basmaz kapanmaya başladı. İnternetten yaptığım araştırma sonucu ram sorunu olabilecegi gibi sonuçlara ulaştığım için ram kontrolü yaparak sorunun onda olup olmadığına baktım. Ancak problemin onda olmadığını görünce bilgisayarı daha önce çalıştığım teknik servise getirerek kontrol ettirdiğimde bilgisayarı  daha önce anakart üzerinde tamir gördüğünü ve bilgisayarın çöp olduğunu tarafıma iletti.

Bu durum tabi kendimi enayi yerine konulduğumu hissettirdi. Bizde eşimle kullandığımız ınsatgram hesabımız uzerinden post paylaştık ve n11’i etiketledik. N11 aradan zaman geçmeden bizi aradı. Ve yaşadığımız problemi detaylı şekilde aktardık.

Ve bu durum karşısında N11 temsilcileri olay ile ilgili şikayet talebimizi aldılar. Ve bizim için uzun bol stresli bir bekleme süreci başladı. Bu süreç içinde bilgisayar 2 defa satıcıya geri gönderildi.

İlkinde satıcı ürünün yetkisiz şekilde açıldığı gerekçesi ile geri gönderdi ancak N11 uzerinden yetkililer savunma için aradıklarında ürün ile ilgili detayları onlara aktardım ve incelemenin devam ettiğini bizi her adımda bilgilendireceklerini paylaşarak telefonu kapattık. Aradan geçen zaman sonrasında N11 tarafindan aradığımızda ürünü satıcıya göndermemiz ve ” iade ” talep etmemiz istendi.

Ve bize söylediklerini yaptık ancak firma ilk etapta mevzuat gereği red talebi verdi bu durum biraz canımızı sıksada sonunda N11 sayesinde talebimiz kabul edildi.

Açıkcası bu durum bize ders niteliğinde oldu. Bundan sonra pahalı bir ürün alırken daha dikkatli olmamız gerektiğini ve alışverişlerimizi güvenilir yerlerden yapmamız gerektiğini gösterdi.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir