OECD’de Türkiye Problem Çözmede Sonuncu!

OECD’nin iş yerinde yaptığı yetişkinlerin okuduğunu anlama ve problem çözme konusundaki becerilerinin ölçüldüğü araştırma sonucunda Türkiye sonuncu oldu.İşte detayları.

40 ülkeden 5 bin katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma iş yerinde çalışanların okuduklarını anlama ve anladığını uygulama, matematik ve teknoloji kullanım becerisi gibi 3 farklı konuda çalışanların becerileri ölçüldü. Çıkan sonuçlar içler açısı...

Araştırma sonucunda ülkemiz, iş yerinde karşılaşılan problemleri çözme ve teknoloji kullanmada 8 puan alarak OECD sonuncusu oldu.Çıkan sonuçlar arasında diğer bir dikkat çeken konu ise çalışanların yüzde 8’i bilgisayar kullanım konusunda yetkin olurken, yüzde 40’lık kısmın iş yerinde bilgisayar kullanma konusunda bağlantısının olmadığı gözlenmiş.oecd-türkiye-verileriOkuduğunu anlama ve uygulama konusunda da yine Türkiye, çalışanların yüzde 45,7’si okuduğunu anlama konusunda en kötü orana sahipken, 16-24 yaş aralığının baz alındığı araştırma sonucu ile bir nebze olsun ülkemiz oranları yükselmekte.

BloombergHT’nin haberine göre ülkemizde ki erkekler kadınlara göre 3 farklı konuda daha iyi bir sonuç elde ederken bilgi işleme becerisi yüksek olan bireyler saatte en fazla 16 dolar kazanıyor. Sizlerde araştırmanın verilerine göz atmak isterseniz BloombergHT‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir