TV’yi Hdmi ile İkinci Ekran Olarak Kullanma!

TV'yi Hdmi ile İkinci Ekran Olarak Kullanma

Geçtiğimiz günlerde aldığım TV’yi sadece TV olarak kullanmak yerine hem bilgisayar ekranı hemde ikinci ekran olarak kullanmaya karar vermiştim.Peki bunu nasıl yapabiliriz.İşte detayları yazımızda.

Büyük ekranda çalışmak ya da iki ekranda çalışmak belkide hepimizin istekleri arasındadır.Bende o istekli olanlardan biriyim.Uzun zamandır almaya karar verdiğim ve geçenlerde aldığım TV’yi sadece TV olarak kullanmak yerine ikinci bir ekran ve bilgisayar ekranı olarak kullanmaya karar verdim. Bugün sizlere bunu nasıl yaptığımızdan kısaca bahsetmek istiyorum.

[alert color=”red”]

Android cihazınıza gelen bildirimleri ya da bilgisayar ile akıllı telefonunuz üzerinden veri aktarımını kablosuz ve kolay bir şekilde kontrol etmeye ne dersiniz? Evet mi? O zaman AirDroid’le ilgili yazımıza bir göz atmalısın…Bkz.

[/alert]

TV’yi İkinci Ekran Olarak Kullanma!

Televizyonunuzu ikinci bir ekran olarak kullanmak için iki farklı bir yöntem mevcut. Bunlardan ilki hepimizin de bildiği VGA ile bağlamak.Ancak bu yöntem artık klasik bir hal aldığı için anlatmaya bile gerek yok.Benim kullandığım ve kullanırken de memnun kaldığım bir yöntem olan HDMI ile bağlantı yöntemini sizlerle paylaşmak istiyorum.Neyse fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

Öncelikle ihtiyacımız en önemli araç HDMI kablosu.Bu kabloyu temin ettiyseniz en önemli işlem tamamdır.Şimdi yapmanız gereken sadece ince bir ayar. TV‘niz ile bilgisayarınız arasında bağlantıyı kurduktan sonra televizyonunuzun kumandası ile televizyonunuzun çıkışını HDMI olarak ayarlamanız gerekmekte. Bunu yaptıktan sonra bilgisayar üzerinden yapmanız gerekenleri hemen sıralayalım…

  • Masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü ( Görüntü Ayarları ) bağlantısına tıklayın.
  • Ve karşımıza gelen ” Ekran Özelleştirme ” menüsü üzerinden “ Birden Çok Ekran ” seçeneği üzerinden ” Bu Ekranı Genişlet ” adımını kullanarak bilgisayarınızın ekranını televizyon ekranı ile birleştirerek çift ekran çalışarak projelerinizde kolaylık sağlayabilirsiniz

Sizlerde büyük ekranda çalışmak isterseniz ya da bilgisayarınızın ekranına televizyonunuzu ikinci ekran olarak kullanmak isterseniz yukarıdaki adımları kullanmanız yeterli.

Not: Eğer elinizde HDMI değilde VGA kablosu var ise ve onun ile yapmak isterseniz adımlar aynı sadece televizyona bağladıktan sonra bağlantı adımını VGA olarak göstermeniz yeterli.

Bir sonra ki ipucunda görüşmek dileğiyle…

#beyinburda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir