Yakıt Tasarrufu Sağlayacak 5 Öneri!

yakit-tasarrufu-saglayacak-5-oneri

Sürekli artan akaryakıt fiyatları, vergisi, rutin bakımı derken araba kullanmak epey masraflı bir hal aldı. Masraflar  konusunda çözüm ne yazık ki olmasa da size yakıt tasarrufu ile ilgili 5 öneride bulunacağım. En azından bu önerilere kulak vererek masrafları azda olsa düşürebilirsiniz.Haydi gelin başlayalım…

Ne pahalı ne ucuz dünya sıralamasında ortalarda ülkemizde ki benzin fiyatı. Dünya sıralamasına göre ortalarda olduğu doğru ancak ülkemizde asgari ücret 1404 TL iken benzin yada mazot fiyatı normal mi? Tabi ki pahalı! Durum bundan ibaretken ve her gün işe araba ile giden biri olduğum için bu konuda ne yapabiliriz diye kısa bir araştırma yaptım ve sizler için bir kaç önemli ve benimde ilgilimi çeken maddeleri sıralamaya karar verdim. Umarım sizlere de fayda sağlar.

Rölantide Isınmasını Beklemeyin!

Çoğu araç kullanıcısı tarafından doğru bilenen yanlışlardan biride araç çalıştığında motoru rölantide tutarak ısıtmak gereksiz yakıt tüketiminden başka bir şey değil. Aracı çalıştırdıktan sonra yapacağınız ilk kilometrede tüketilen yakıt rakamı ile aracı üç dakikalık rölantide beklettiğinizde ki yakıt miktarı ile aynı.

Otoyolda Camları ve Sunroof’u Kapatın;

Sokak arasında düşük hızda araç kullanırken camlarınızın yada sunroofun açık olması pek bir şey değiştirmezken yüksek hızlarda aracınızın camının yada sunroofunun açık olması sürtünmeyi arttıracağından bunun ile bağlantılı aracınızın yakıt tüketimi de artacak. Yakıt tasarrufu için sizde aracınızı yüksek hızda iken camları yada sunroofu kapalı tutmanız sizin bütçenize katkı sağlayacaktır.

Lastik Basıncına Dikkat!

Hem güvenlik acısında hemde yakıt tasarrufu acısından önemli konulardan biri lastik basıncı. Eğer aracınızın lastik basıncı az olursa yol ile olan sürtünmesi artar, yol ile olan sürtünmesi artınca da araca ekstreden bir yük biner. Bunun için arada bir lastik basınçlarını kontrol etmek aracınızda ki yakıt tasarrufuna yardımcı olacaktır.

Yukarıda ki üç madde benim yaptığım araştırmalarda özellikle dikkatimi çeken 3 önemli nokta. Bunların dışında herkes tarafından bilenen diğer yakıt tasarrufu sağlama yöntemleri;

  • Fazla yüklerden kurtulun
  • Ani fren ve kalkıştan kaçının
  • Yaz aylarında mümkün olmadıkça klimayı çalıştırmayın.

Sizde yukarıda ki maddeleri uygulayarak aracınızın yakıtta tasarruf etmesini sağlayarak bütçenize destek sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek dileğiyle…

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir