Yerli Ödeme Yöntemi Troy Kart Nedir?

yerli-odeme-yontemi-troy-kart-nedir-5

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ilk yerli ödeme yöntemi Troy artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda.Peki yerli ödeme yöntemi olan Troy kart nedir?, nasıl kullanabilirsiniz?İşte detaylar…

Hatırlayanlarınız vardır belki daha önce ” Türkiye’nin Yeni Ödeme Sistemi : Troy! ” başlıklı yazımda da bu konuya değinmiştim. Bu yazı sadece Troy logolu kartların hayatımıza girdiğine dair bir duyuru niteliğinde olan bir yazıydı.Şimdi işi biraz daha açarak Troy kart nedir?, nasıl kullanılır konusuna değineceğiz.

Troy Kart Nedir?

Hali hazırda kullanış olduğunuz kredi kartı ya da banka kartından tek farkı milli ödeme sistemimiz olması dışında pek bir farkı olmayan Troy kartlar artık herkesin ceplerine girmeye başladı.

yerli-odeme-yontemi-troy-nedir

Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) tarafından geliştirilen ve tamamen Türk mühendislerinin çalışmaları sonucu ortaya çıkan Troy kart artık kullanmakta olduğunuz kart üzerinde yer alan MasterCard, Visa ya da Amex logosunun yerini almış durumda.

Troy Karta Nasıl Başvurulur?

Eğer sizlerde aşağıdaki görselde yer alan banka veya elektronik para kuruluşları ile çalışmakta iseniz Troy kartınızı çalışmış olduğunuz kurum üzerinden temin edebilir dilerseniz de var olan kartınız ile değiştirebilirsiniz.

troy-kart-anlasmalı-banka
Troy kart hizmeti alabileceğiniz bankaların listesi.

Troy Kartı Nerede Kullanabiliriz?

yerli-odeme-yontemi-troy-kart-nedir-1

Kullandığınız kredi kartı ya da banka kartının geçtiği her yerde Troy kartınız üzerinden de sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.Aynı zamanda ülkemizde yaygın olarak kullanılan ” ortak atm ” üzerinden de bulunduğunuz bölgede çalışmış olduğunuz bankanın atm cihazı bulunmuyorsa para çekebilir ve nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Troy Kart ile İnternet Alışverişi Yapabilir Miyiz?

yerli-odeme-yontemi-troy-kart-nedir-2

Yurt içerisinde Troy banka kartı ya da kredi kartı ile tüm firmalar üzerinden sorunsuz ve GO – Güvenli Ödeme sistemi üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Peki ya yurt dışı alışverişi?

Yurt içerisinden GO- Güvenli ödeme sistemi ile sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz Troy banka kartı yurt dışı alışveriş ve para çekim işlemlerine kapalıdır.Sadece yurt içerisinde alışveriş imkanı sağlamakta. ( Bkz. )

Hangi Kartlarda Troy Logosunu Görebiliriz?

yerli-odeme-yontemi-troy-kart-nedir-3

Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) tarafından kullanıcılarına sunulan Troy ödeme sistemi üç farklı kart çeşidi ile kullanıcıların cüzdanlarında yerini almaya hazır durumda.Kısaca bahsetmek gerekirse;

Troy Banka Kartı;

Troy banka kartı hesabınıza para yatırıp para çekebileceğiniz ve ihtiyaç halinde hesabınız üzerinden internet ya da pos üzerinden alışverişinizi tamamlayabileceğiniz kart.

Troy Kredi Kartı;

Bankanızca belirlenen limit çerçevesinde alışverişinizi dilediğiniz gibi yapabilirken aynı zamanda nakit ihtiyacınız halinde nakit avans kullanımı sağlayabileceğiniz kart.

Troy Ön Ödemeli Kart;

Bir nevi İninal kart gibi olan bu kart siz ya da başka biri tarafından belirli bir rakamda bakiye yatırma işleminin ardından dilediğiniz yerde kullanım yapabileceğiniz bir kart.

Sizlerde Troy kartı var olan kartlarınız ile değişerek milli gururumuz ve yerli ödeme sistemimiz olan Troy’a destek olabilir ve ihtiyaç halinde kullanarak Troy’un gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Kartınız hangisi olursa olsun, sağ alt köşesinde Troy olsun!

Kredi Notunuzu Arttırmanın Yolları!

Neden Birikim Yapmalıyız? İşte 3 Neden!

Birikim için Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

Kişisel Bütçe Takibi Yapabileceğiniz 3 Uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir