Yılbaşı Alışverişlerinizi Yaparken Dikkatli Olun!

yilbasi-alisverislerinizi-yaparken-dikkatli-olun

Göz açıp kapayana kadar hızlı bir şekilde geçen yılın sonlarına geldik. Yeni yıla az bir zaman kala herkes için ayrı bir telaş ve heyecan yerini almış durumda. Markalar e-ticaret sitelerini kullanıcı ve müşteri isteklerini karşılayabilmek için hazırlanmaya devam ederken aynı zamanda kullanıcı güvenliğini sağlamak için güvenlik önlemlerini de almaya devam etmekte. Ancak bir kullanıcı ve müşteri olarak bizimde yılbaşı için e-ticaret sayfaları üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken noktalarda bulunuyor. İsterseniz gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Yeni yıla ( 2019‘a ) sayılı günler kala işten güçten vakit bulanmayan kullanıcılar sevdiklerine hediye alabilmek için alışveriş sitelerini ziyaret etmeye başlamış durumda. Kaliteli ürünü en uygun fiyata almak isteyen müşteriler e-ticaret sitelerinin bir birinden farklı yapmış oldukları cazip kampanyalarla kullanıcılarını dikkatini çekiyor bu durumda kullanıcıların güvenilir olmayan alışveriş sitelerine yönelmelerine sebep oluyor.

Bir tüketici olarak kendimizi siber saldırganlardan korumak ve sorunsuz bir şekilde yılbaşı alışverişimizi tamamlamak için dikkat etmemiz gereken bir kaç basit yol var. Daha öncesinde paylaşmış olduğum ” İnternette Güvenli Alışveriş Yapmanın Yolları! ” başlıklı yazımı okuduysanız zaten bunları biliyorsunuz demektir. Ancak yılbaşı için bir kaç önemli nokta daha var onları da sizlere aktarmak istedim.

  • Ucuz etin yahnisi yavan olur. ” diye bir söz vardır bilirsiniz. O yüzden normalinden fazla indirim teklifi ile sizlere hizmet vermeyi hedefleyen e-ticaret sitelerine itibar etmeyiniz! Sizleri sahte satın alma linklerine yönlendirerek kredi kartı ve hesap kart bilgilerinize ulaşmak hedeflenmiş olunabilir.
  • Benim en çok dikkat ettiğim maddelerin başında gelen bilindik alışveriş sitelerinden ziyaret etmek. Bu çok önemli bir konu. Eğer bildiğiniz güvendiğiniz e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparsanız hem ürün ile ilgili bir şüpheniz olmaz hemde alışveriş sonrası destek almanız gerektiğinde sıkıntı yaşamadan bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.
  • Alışveriş yaparken sizden istenilen bilgilere dikkat edin! Alışverişi yaptığınız site üzerinden satın alma işlemini tamamlamak adına girdiğiniz bilgiler sizden istenebilecek standart bilgilerin dışında ise bilgilerinizi girmekten çekininiz ve alışverişinizi sonlandırın.

Yukarıda güvenli alışverişin yollarını anlatan blog yazımın linkini ve yılbaşı alışverişlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken 3 önemli noktayı sizler için hazırladım. Eğer dikkatli olmazsak teknoloji çağında dolandırılmak çok basit. O yüzden yılbaşı alışverişinizin kabusa dönüşmemesi adına lütfen dikkatli olun!

Sizinde güvenli alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken önerileriniz var ise aşağıda bulunan yorum kısmından önerilerinizi ve tecrübelerinizi bizler ile paylaşabilir bu tecrübeler ile başkalarına yol gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir