Yıllar Sonra Oynanan Bom

yillar-sonra-oynanan-bom

Bilirsiniz bundan bir önceki yazımda eskilere gidip telefonlarımızın olmadığı dönemdeki yaşantılarımızda neler yaptığımızı kendimce sorgulamış onları sizlere aktarmaya çalışmıştık. Bugünde geçmişte oynanan ve oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyunu sizlere aktarmak istiyorum. Adı : bom… Haydi gelin hep birlikte geçmişi yad edelim…

Akıllı telefonlar olmadan önce hayatımız daha renkli arkadaşlıklar daha gerçekçi ve hatta oyunlar bile daha samimi ve masumdu. Bizde büyükleri ziyaret etmek için gittiğimiz köyde bulduğumuz zaman diliminde bu eski oyunları oynayarak geçmişe olan özlemi azda olsun giderip vaktimizi bol eğlenceli bir şekilde değerlendirdik.

Aslında her şey telefonlarımızda olan internetin çekmemesi ile gelen can sıkıntısı ile başladı. Çünkü büyükler kendi aralarında sohbet ediyor biz gençler onların sohbetinden televizyon sesini dahi duyamıyorduk. Ardından ortaya atılan bir oyun fikri o andan itibaren tüm can sıkıntımızı almış yerini kahkaha ve eğlenceye bırakmıştı.

Bu kahkaha ve eğlence dolu oyundan sizlere biraz bahsetmek gerekirse. Oyunumuzun adı bom. Amacı ise aynı olan tüm nesneleri toplama. Aslında eminim ki çoğunuz biliyorsunuz ama yinede bilmeyenler için şöyle kısaca bir izah edeyim;

Diyelim ki 5 kişilik bir oyun grubunuz var. Beş farklı nesneyi beşer tane yazıp katlayıp karıştırıyoruz ve eşit bir şekilde paylaşıyoruz. Herkes kağıtlarını açtıktan sonra ilk tur başlıyor ve kağıtlar elden ele dolaşıyor. Tüm aynı nesneleri ilk kim toplarsa bom diyerek elini ortaya koyuyor. Sonra herkes elini bom yapan arkadaşın elinin üzerine koyuyor ve alttan üste doğru puanlama yapılıyor. Bom yapan arkadaş 100 onun üzerine elini koyan arkadaş 75 onun üzerine koyan 50 diye sıralama ilerliyor. Umarım anlatabilmişimdir dostlarım. Şimdi gelelim eğlence dolu yaşadıklarımıza…

Başlangıçta oyunu nişanlım ben ve kardeşi ile birlikte oynarken sonradan oyuna dahil olan kuzen ve eşi ile birlikte oyun ilkine göre daha heyecanlı bir şekil almaya başladı. Kuzenim ve eşinin gelmesi ile birlikte renklenen oyun beraberinde biraz sahtekarlık yapılıp eksik olan kelimeleri eşlerin çaktırmadan bir birine vermesiyle devam etti.

Açıkçası bunu ben başlattım diyebilirim. Çünkü herkes bom yaparken sevdiğim kadın hep sonuncu oluyor ve bir türlü puan alamıyordu. Kalbim buna dayanmadı ve hangi kelimeye ihtiyacı varsa ona destek olarak sonunculuktan kurtardım diyebilirim.

Neyse konuyu dağıtmadan fazla toparlamak gerekirse; biz ailemle hayatımızda internet ve akıllı telefonlar olmadan da güzel vakit geçirebileceğimizi anlamış olup samimiyetin burada saklı olduğunu bir kere daha fark etmiş olduk. Umarım bu yazım sizlere de bu heyecanı ve hevesi yaşatır. Yakın zamanda sizlerinde oynadığı eski oyunlar var ise yorum kısmında paylaşmanızı rica ederim.

Görüşmek dileğiyle…

8 Yorum

  • Hayatta özlemini duyduğunuz ne varsa sevdiklerinizle yaşamanız dileğiyle. Çok samimi bir yazı olmuş.

  • geçmişe olan özlemim biraz daha arttı. Yazınız okurken keşke o akşam orada olup bende o eğlence içerisine eşim ile dahil olabilseydim diye iç geçirmedim değil. Kübra hanımında dediği gibi özlemini duyduğunuz ne varsa sevdikleriniz ile yaşamanız dileğiyle.

    • Yorumun için teşekkür ederim. Umarım sende ailen ya da arkadaşlarınla böyle eğlence dolu bir akşam yaşarsınız. Bir sonraki içerikte de değerli yorumunu görmek dileğiyle.

  • Yazını okurken geçmişe yolculuk yaptım resmen. Bundan yıllar önce bizde köyde kuzenlerim, kardeşlerim ve mahalledeki arkadaşlar ile saatlerce oyanar sonunda hepimiz gülmekten yorgun düşer aynı evde hatta ve hatta aynı odada kıvrılır yatardık. Sayende geçmişe olan özlem yeniden içimde kıpraştı.

    • Değerli düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler. Bunları duymak beni açıkçası mutlu etti.Umarım bundan sonraki süreçte de böyle güzel yorumlarını blogumda görebilirim.

  • Cok guzel yorumlamışsın okurken kendimi geçmişe yolculukta hissettim. Diger arkadaşların yorumda bahsettiği gibi bende keske orada olabilseydim dedim. Umarım bundan sonraki süreçte istediginiz gibi olur.

    • Değerli yorumun için teşekkürler. Iyi dileklerin ve guzel yorumun beni gerçekten mutlu etti. Umarım bundan sonraki süreçtede değerli yorumunu gorebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir