Zorunlu Bireysel Emeklilik Furyası

zorunlu-bireysel-emeklilik

Yeni yıl ile birlikte hayatımıza giren ve ben dahil bir çok kişinin kafasında soru işareti uyandıran zorunlu bireysel emeklilik sistemine bu aydan itibaren kesintiler yapılmaya başlandı.Peki nedir bu zorunlu emeklilik sistemi? Haydi gelen hep birlikte bir göz atalım…

Önceden beri hayatımızda olup 4632 sayılı kanun çerçevesinde resmi bir kimliğe kavuşmuş olan bireysel emeklilik sistemi 01.01.2017 tarihi itibari ile ülkemizde iş verenin belirlemiş olduğu sözleşme kapsamında zorunlu olarak sisteme çalışanlar dahil olmaktadır.

4632 yasa kapsamında hayata geçirilen bir sistemden henüz 45 yaşını doldurmamış ve çalışmamış olduğu kurumdaki işçi sayısı 1000 kişi ya da daha fazla çalışana sahip firmalarda her vatandaş zorunlu olarak bu kapsama iş verenin anlaştığı Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilen bireysel emeklilik firması üzerinden dahil edilmektedir.

Bu kapsamda çalışanlar tarafından ayrıca bir katılım yapmasına gerek olmaksızın tüm sorumlukların iş verene ait olması ve olası durumlarda oluşacak zarardan iş verenler sorumlu tutulacaktır.Yani primlerin hesaplanması, zamanında bireysel emeklilik sistemine aktarılması gibi tüm sorumluluklar iş verene aittir.

Çalışanlar üzerinden kesilecek olan katkı payı ( prim ) ücreti çalıştıkları ayı takip eden esas kazancın yüzde 3‘lük kısmı zorunlu bireysel emeklilik sistemine aktarılacaktır.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde çalışan dilerse ilk iki ay içerisinde herhangi bir kesinti gerçekleşmeden cayma hakkında sahip olmakla birlikte dilerse ilerleyen süreçlerde de cayma hakkını kullanabilir.

Sistem üzerinden ilk iki ay içerisinde çıkmayıp katkı paylarını ödeyen çalışanlar devletin yüzde 25 ek katkı payında da faydalanabilirken ayrıca bir defaya mahsus ek devlet katkısı olarak 1000 TL‘lik rakamda bireysel emeklilik sistemine aktarılmakta.

Ancak!

Her vatandaş devletin verdiği ek devlet katkısı üzerinden ne yazık ki faydalanamayacağını hatırlatmakta fayda var.

Bu kapsamda faydalanabilmek için çalışanın sistem üzerinde kalma süresine göre değişkenlik gösterebiliyor.

  • 3 – 6 yıl arası bireysel emeklilik sisteminde kalanlar % 15
  • 6 – 10 yıl arası bireysel emeklilik sisteminde kalanlar % 15
  • 10 yıl süreyle bireysel emeklilik sisteminde kalanlar % 60
  • 10 yıl +56 yaşını dolduranlar % 100’lük devlet katkısı alma hakkına sahip olmaktadır.

Asgari ücretle geçinen ve ay sonunu zor bela getiren bir ülke standartlarında yaşayan bir toplum için ne kadar gerekli diye insan kendi kendine sorarken sizlerde bu kapsamdan ayrılmak isterseniz çalışmış olduğunuz kuruma ya da bireysel emeklilik firmasına yazılı veya güvenli mail yolu ile iletişime geçerek zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkışınızı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir